eko zabawki · Kids ABC · Zabawki drewniane · Zabawki edukacyjne · Zabawki ekologiczne

Historia drewnianych zabawek w Polsce

Zabawki z drewna są wytworem kultury materialnej, które towarzyszą człowiekowi od początku istnienia.
Najstarsze zabawki drewniane, które odnaleziono w Egipcie pochodzą z przed ponad 3100 lat p.n.e. Były to wystrugane z drewna łódeczki oraz figurki zwierząt.

Kids ABC

W Polsce Najstarszą zabawką drewnianą znalezioną jest prosta figurka wykonana z patyka, z zaznaczoną głową i nogami.Pochodzi z czasów pomiędzy IX a XII wiekiem, a znaleziono ją w Wolinie.
W okresie średniowiecza w Polsce pojawiły się bąki, które wykonane były z drewna zwężane u dołu a szerokie na górze. Nazywane były cygą, kręglicą, frygą, wartołką i warchołką. W tamtych czasach w świecie zabawek dominowały wyroby z drewna, które były najbardziej powszechne i dostępne. Większość zabawek wykonywanych było ręcznie tradycyjnymi narzędziami.

Wkrótce zaczęto konstruować bardziej subtelne figurki. Pomiędzy domami w Elblągu znaleziono lalkę z końca XIII wieku, w której korpusie w miejscach ramion widoczne były dwa niewielkie otworki. Świadczyłoby to o fakcie, że miała ona ruchome ramiona, prawdopodobnie mocowane przy pomocy sznurków.

Już w XVIII w. zabawkarstwo stało się samodzielną działalnością rzemieślniczą.
Wytwarzaniem zabawek drewnianych zajmowały się najczęściej całe rodziny. Poszczególni członkowie rodzin zajmowali się różnymi etapami tworzenia zabawki (struganie, szlifowanie, malowanie, itp.). Umiejętności te przechodziły z pokolenia na pokolenie.

zabawki ekologiczne

Drewniane koniki, gwizdki i zwierzątka wytwarzane były w okolicach Żywca, Rzeszowa i Kielc. Wśród najstarszych wzorów drewnianych zabawek, znanych jeszcze przed pierwszą wojną światową znajdowały się bryczki z konikami, kołyski, grzechotki oraz taczki. Od początku XX wieku popularne stały się także ptaszki wykonywane z drewna. Zabawki te sprzedawano głównie na jarmarkach.

zabawki drewniane

W XX wieku Asortyment drewnianych zabawek w Polsce zaczął się poszerzać, pojawiły się między innymi koniki na podstawce, koniki z wozami drabiniastymi oraz ruchome ptaszki do pchania klepiące skrzydełkami i malutkie karuzelki. Obecnie w Polsce zabawki wytwarzane są w fabrykach przeważnie ręcznie mają one ładne kształty są gładkie, przyjemne w dotyku oraz pomalowane ekologicznymi farbami i nazywane są jako „ zabawki ekologiczne”.

Wraz z ewolucją człowieka zabawki też ewoluowały od lalki wystruganej z kijka do super ekologicznych, zabawek edukacyjnych, które można nabyć w naszym sklepie Kids ABC na terenie całej Polski.
Już za tydzień na naszym blogu przeczytasz o tym jak w czterech prostych krokach nauczyć swoje dziecko, sprzątać po sobie zabawki .
ZAPRASZAMY🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s