eko zabawki · Kids ABC · Zabawki drewniane · Zabawki edukacyjne · Zabawki ekologiczne

Od bałaganiarza do porządnisia!

Małe dziecko nie zauważa bałaganu wokół siebie. Ignoruje porozrzucane wszędzie zabawki dopóki nie zwrócimy mu o to uwagi.

 

BGK6GA Brother and sister in their bedroom
Kids ABC

Warto namawiać swoją pociechę do sprzątania po sobie zabawek. Jest to bardzo kształcące zajęcie, które uczy klasyfikowania! Pluszaki na tej półce, samochodziki na tamtej, zabawki drewniane do skrzynki, a piłeczki do pudełka. A oto jak w czterech prostych punktach można nauczyć swoją pociechę, żeby nie zostawiała po sobie bałaganu.

Pierwszy punkt: Trzeba wprowadzić zasadę, że maluch bawi się tylko jedną zabawką na raz (lub grupą zabawek, np. różnego rodzaju zestawami jak: samochodziki czy lalki z domkiem ). Kiedy rozpoczyna nową zabawę, musi najpierw skończyć poprzednią co oznacza, że trzeba posprzątać. Przykład: „Poukładasz puzzle, tylko najpierw posprzątaj po sobie klocki”. Ważne żeby nie ustępować.

Drugi punkt: Należy ograniczyć liczbę zabawek. Szybciej odłożyć na półkę dwie większe zabawki niż mnóstwo malutkich. Zadanie wtedy staje się prostsze do wykonania, mniej męczące, a zarazem możliwe do wykonania dla każdego dzieciaka.

Trzeci punkt: Zadbać trzeba o to, żeby dziecko mogło dosięgnąć do każdej półki oraz miało odpowiednio duże pudełka do schowania zabawek ( tak żeby wszystko się zmieściło bez większego problemu), pudełka, które nie pomieszczą wszystkich zabawek, tylko zniechęcą dziecko do tej czynności. Przy odpowiedniej ilości miejsca każdy maluch będzie chętniej sprzątał swoje zabawki.

Look what is this
Zabawki drewniane

Czwarty punkt: Zachęcenie dziecka do sprzątania to spory wysiłek. Aby tego uniknąć najlepszym sposobem jest „ zabawa w sprzątanie”. Dzieciaki bardzo to lubią, gdy ich zabawki proszą o postawienie ich na półkę, albo zabawa w samodzielność małe dzieci uwielbiają jak im się pozwala robić coś samemu.

Zabawki edukacyjne
Zabawki edukacyjne

Podsumowując należy nie ustępować, w razie potrzeby dyskretnie pomagać, być wyrozumiałym i chwalić za najdrobniejszy wysiłek. Postępując konsekwentnie i zgodnie z tymi poradami zanim się obejrzysz twoja pociecha będzie sama po sobie sprzątać.

Kids ABC życzy wszystkim rodzicom powodzenia : )

W następnym artykule naszego bloga dowiesz się o najlepszych dziesięciu zabawach dla dzieci .

ZAPRASZAMY 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s