eko zabawki · Kids ABC · Zabawki drewniane · Zabawki edukacyjne · Zabawki ekologiczne

Mamo, Tato nudzi mi się!

Ile razy słyszeliście  słowa „Mamo, Tato nudzi mi się”, nie jednemu rodzicowi  w takiej sytuacji brakuje pomysłów wielokrotnie starając się coś wymyślić. Czym zainteresować dzieci, w co się bawić, jak się bawić ucząc jednocześnie? Na te i inne pytania  odpowiemy w tym oto artykule, który będzie ściągawką dla każdego rodzica, do której można sięgnąć, gdy tylko będziecie potrzebowali pomysłów na zabawy dla dzieci. A oto 10 najfajniejszych zabaw, które z pewnością przypadną do gustu waszym pociechom:

Zabawki drewniane.jpg

Czapki i buty

Zabawa dla małych i dużych, wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. Każdy gracz otrzymuje foliową torebkę, do której wkłada dwie części swojego ubioru. Następnie uczestnicy wymieniają się torebkami do momentu, gdy usłyszą komendę „start”. Wówczas muszą nałożyć na siebie ubranie z worka, który obecnie trzymają w ręku.

 Zabawa prowadzi do wielu komicznych sytuacji np. gdy dorosły gracz zakłada malutki sweterek albo malec wkłada kapelusz dziadka. Wygrywa osoba, która jako pierwsza się ubierze.

Teatrzyk cieni

Do przygotowania praktycznie wszędzie: wystarczy kawałek ściany i lampa.Idealny pomysł, gdy pogoda nie zachęca do spacerów, a maluchowi znudziły już się wszystkie zabawki ekologiczne.

Zabawa polega na budowaniu cieni poprzez odpowiednie ułożenie własnych rąk. Na początku z pewnością trzeba nieco tę umiejętność poćwiczyć. Najłatwiej jest zacząć zabawę od klasycznego „zajączka” i „gołębia”. Inspiracji do tworzenia cieni za pomocą dłoni oraz gotowych scenariuszy do teatrzyków możecie poszukać w Internecie.

Rada: najlepiej, by najpierw rodzic opanował budowanie kilku cieni, a następnie tę umiejętność przekazał dziecku. Dzięki temu nie będzie ono znudzone przeciągającymi się „przygotowaniami”. Gdy maluch nabędzie wprawy, może zachce zagrać przedstawienie przed dziadkami lub kolegami.

Zabawa rozwija kreatywność i twórczość, poprawia zdolności manualne, ale przede wszystkim dostarcza mnóstwa radości!

Domowa hodowla kryształków

Do domowej hodowli kryształków niezbędne będą:

– słoik  0,25 l,

– woda,

– sól,

– krótki patyczek lub ołówek,

– kawałek włóczki lub „włochatej” nitki

Zaczynamy od napełnienia słoika ciepłą wodą do około 3/4 wysokości.  Dodajemy do niej sól i mieszamy do czasu rozpuszczenia. Roztwór soli powinien być nasycony, zatem musimy dodać tyle soli, aby pomimo mieszania nie chciała się ona już rozpuścić. Następnie kawałek włóczki wiążemy na patyczku np. na ołówku. Powinien mieć taką długość, by po położeniu patyczka na wierzch słoika, dotykał  powierzchni wody.

Przed nami najtrudniejsza, bo wymagająca cierpliwości, część: Odstawiamy słoik w ciepłe miejsce i nie dotykamy go przez cały okres krystalizacji. Nasza hodowla powinna trwać około 2-3 tygodnie.

Rada: hodowlę możecie założyć przed wyjazdem np. na wakacje lub ferie, a jej rezultat obejrzeć po powrocie!

Kids ABC

Pies i kość

Dzieci od 4 roku

Do zabawy potrzebny jest przedmiot przedstawiający kość. Może to być np. banan albo niewielki patyczek, a nawet długopis. Wszyscy uczestnicy, oprócz wyznaczonego psa, siadają na podłodze tworząc krąg i zakrywają oczy. Wówczas uczestnik udający psa cichutko zakrada się i zostawia kość za plecami któregoś z kolegów. Uczestnik, który odgadnie, że ma za sobą kość, bierze ją i biegnie raz dookoła kręgu i z powrotem na swoje miejsce. Jednocześnie pies również obiega krąg, ale w przeciwną stronę, próbując zająć wolne miejsce. Ten, kto pierwszy dobiegnie, zajmuje miejsce w kręgu. Uczestnik bez miejsca jest psem z kością i zabawa zaczyna się od nowa

Opowiedz mi bajkę

 Potrzebne będą:

    plastikowe nakrętki (najlepiej identyczne),blok  techniczny nożyczki, czarny flamaster.

Wykonanie:

Z bloku technicznego wycinamy kółka pasujące wielkością do wnętrza nakrętki. Na wyciętych kółkach malujemy pojedyncze obrazki: dom, zegar, jabłko, samochód, parasol. Wszystko, co przychodzi nam do głowy. Gotowe obrazki wpychamy do wnętrza nakrętek.

Gra gotowa: układamy nakrętki obrazkami do dołu, losujemy np. 5 z nich. Odwracamy i na podstawie wylosowanych elementów opowiadamy bajkę, historyjkę.

Papier, kamień, nożyce

Dzieci od 3 roku

W „papier, kamień, nożyce” gra się używając dłoni graczy. Mamy do wyboru trzy znaki:

dwa rozwarte palce – nożyce

otwarta, płaska dłoń- papier

zaciśnięta pięść- kamień

Na komendę „start” każdy z graczy wybiera i pokazuje jeden znak. Punkt otrzymuje ta osoba, której znak w danej turze jest najsilniejszy. W przypadku pokazania dwóch takich samych symboli następuje remis i nikt nie otrzymuje punktu. W grze nożyce są silniejsze od papieru, ponieważ go tną, kamień jest silniejszy od nożyc, ponieważ je tępi, natomiast  papier jest silniejszy od kamienia, ponieważ go owija. Zwycięża gracz, który najszybciej zgromadzi określoną ilość punktów.

Kroczące komendy

Włączamy relaksującą muzykę i chodzimy z dziećmi w kółeczku (zabawa może odbywać się w pokoju albo na dworze). Co chwilę wydajemy polecenia np. „Teraz chodzimy tak, jakbyśmy byli weseli/zmęczeni/posmarowani klejem/mieli 1 rok/mieli 80 lat/mieli ze sobą otwarty parasol/mieli pod stopami gorące kamienie” etc.

Zabawki edukacyjne.jpg

Kto, tak jak ja…

Potrzebne są krzesła w takiej ilości, by było ich o jedno mniej aniżeli osób bawiących się. Krzesełka układamy w dużym kole. Zajmujemy miejsca. Dla jednej osoby (najlepiej by był to inicjator zabawy, który wyjaśni wszystkim zasady) miejsca zabraknie. On ma za zadanie stanąć na środku i powiedzieć: zamieniają się (miejscami) osoby, które tak jak ja… (np. lubią wakacje/ zwierzęta/lody czekoladowe/mają siostrę/jasne włosy/kotka/trampki na sobie). Wówczas osoby,

których to wywołanie dotyczy zamieniają się miejscami (inicjatora też dotyczy i on też zajmuje miejsce). Ponownie ktoś zostanie bez krzesła i teraz to on będzie wymyślał treść następnego „wywołania”. Ważne by podkreślić, że wywołania mają być sympatyczne (i takie są, wszak wywołujący ma mówić, że „zamieniają się osoby, które tak jak ja…”).

Czego tu nie ma?

Zabawa ta jest bardzo prosta, a sprawia mnóstwo radości. Stanowi też doskonały trening pamięci. Wybieramy kilka przedmiotów (najlepiej, by znacząco różniły się od siebie – zabawki edukacyjne, przedmioty codziennego użytku, drobiazgi z maminej torebki). Układamy je w pewnym rozproszeniu, acz blisko siebie. Pozwalamy dziecku przyjrzeć się „ekspozycji” i zapamiętać, co zawiera. Następnie zadaniem malca jest odwrócenie się/zamknięcie oczu, a w tym czasie mama chowa jeden przedmiot i zmienia ułożenie pozostałych. Teraz dziecko ma odgadnąć, czego brakuje. Stopień trudności można zmieniać, co pewien czas dodając nowe elementy do „zbioru”.

Tajemnicza skrzynka

Do wykonania skrzynki potrzebny będzie karton (np. po jakimś niedużym sprzęcie AGD lub spore pudełko po butach), obklejamy wszystkie jego ścianki kolorowym papierem i dekorujemy wspólnie z dzieckiem w sposób dowolny. Pamiętajmy, aby jedna ze ścian pozostała ruchoma (by można było swobodnie umieszczać w pudełku różne przedmioty). W innej ściance wycinamy otwór takiej wielkości, by dziecięca rączka z łatwością się tam mieściła. Otwór możemy przesłonić bibułą. We wnętrzu skrzynki chowamy kilka przedmiotów. Zadaniem dziecka jest wsunąć dłoń do środka i rozpoznawać rzeczy tam ukryte.

Smakołyki

Stawiamy przed dzieckiem miseczki z różnymi potrawami o charakterystycznym smaku, np. cukier, cytrynę, czekoladę itp. Prosimy dziecko, by zamknęło oczy, a następnie za pomocą zmysłu smaku rozpoznało produkt. Zadanie można utrudnić i poprosić dziecko, by rozpoznało potrawę tylko za pomocą węchu czy dotyku.

Kids ABC wszystkim dzieciakom oraz rodzicom życzy dobrej zabawy i mile spędzonych chwil.

W następnym artykule dowiesz się jaki wpływ mają zabawki drewniane na rozwój dziecka przed rozpoczęciem szkoły.

ZAPRASZAMY 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s