eko zabawki · Kids ABC · Zabawki drewniane · Zabawki edukacyjne · Zabawki ekologiczne

Mamo, Tato a dlaczego?

Nadążanie za pytaniami zadawanymi przez ciekawe świata dzieciaki to dla rodziców prawdziwe wyzwanie. Nasze pociechy potrafią zadawać nawet kilkadziesiąt pytań na godzinę! Odkrywając coraz to nowsze rzeczy dziwią się wszystkiemu, co je otacza. Tu pojawia się pytanie: „A dlaczego…?”, które wystawia na próbę cierpliwość nawet najbardziej kochających rodziców. Mimo,że czasami odczuwają oni zmęczenie dziecięcym drążeniem tematów, nie powinni  ignorować pytań zadawanych przez dziecko. Dzięki nim młoda osoba zdobywa wiedzę, poznaje świat, rozwija swoją osobowość .

Kids ABC

Oto mała podpowiedź jak radzić sobie z lawiną pytań, oraz w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem, by mogło jak najlepiej się rozwijać. Najnowsze badania naukowców dowodzą, że ilość zadawanych pytań przez nasze pociechy zależy od jakości naszych odpowiedzi.Dzieci częściej powtarzają pytanie, gdy uzyskują nie satysfakcjonującą odpowiedź, która nie wyjaśnia zadanego przez nich pytania. Jeśli więc mamy nadzieję, że wystarczy odpowiedzieć cokolwiek lub spytać czy posprzątało po sobie zabawki drewniane, którymi przed chwilą dziecko się bawiło, żeby ciekawski maluch dał nam spokój, to jesteśmy w błędzie. Każde pytanie należy traktować poważnie. Zazwyczaj  pytania nie są łatwe, ponieważ dzieci potrafią zaskakiwać pytaniami , o których mamy dość mgliste pojęcie. Od prostych pytań jak: „które z moich zabawek są to zabawki edukacyjne a, które to zabawki ekologiczne”. Do pytań wstydliwych dla rodziców jak : „dlaczego chłopcy mają siusiaka a dziewczynki nie”. Poniżej opisaliśmy kilka pytań i pomocne odpowiedzi na nie:

Skąd się biorą dzieci

Jest jednym z najtrudniejszych pytań zadawanych rodzicom . Każde dziecko zada to pytanie wcześniej czy później, dlatego powinniśmy się do tego przygotować. Nigdy nie okłamuj dziecka. Nie wmawiaj mu, że dzieci biorą się z kapusty lub przynosi je bocian. Ponieważ możesz stracić zaufanie dziecka gdy dowie się prawdy od kogoś innego. Po drugie – zacznie traktować to jako sprawę bardzo wstydliwą. Należy podejść do tematu poważnie. Nie śmiać  się z tego co mówisz ani z dziecka, że pyta o wstydliwe tematy – gdyż mogłoby pomyśleć, że powiedziało coś głupiego. Jak dziecko będzie już starsze wyjaśnij mu skąd się biorą dzieci, używając poprawnych określeń i nazw. Jeśli twój maluch zada ci pytanie gdzie rosną dzieci odpowiedz, że w macicy. Wyjaśnij również dziecku takie pojęcia jak sperma, jajeczko, pochwa i penis. Jeśli dziecko zapyta czy może zobaczyć jak się robi dziecko, odpowiedz, że niestety aby było dziecko musiałabyś być z tatusiem zupełnie sam na sam. Jest to bardzo prywatne i intymne i nikt nie może patrzeć. Ważnym jest to żeby upewnić się, że dziecko rozumie o czym mówisz odpowiadając mu pytania.

Zabawki drewniane

Dlaczego niebo  jest  niebieskie?

Obserwując  niebo na pewno  zastanawiacie się jakie  przyczyny  powstawania różnych kolorów nieba, a zwłaszcza kolor błękitny. Odpowiedź na to pytanie brzmi: przyczyną błękitnego koloru nieba jest rozpraszanie światła słonecznego na cząsteczkach powietrza   tworzącego atmosferę (tzw. rozpraszanie Rayleigha)

Skąd bierze się tęcza?

Jest to zjawisko optyczne, łuk na niebie składający się z siedmiu kolorów  w postaci wstęg. Powstaje na skutek załamania się, odbicia i rozszczepienia promieni słonecznych w kroplach deszczu lub mgły.

Czemu kot spada na cztery łapy?

To głównie dzięki… ogonowi. Jego manewry sprawiają, że zwierzak ustawia się podczas lotu w odpowiedniej pozycji. Niezależnie od tego, czy zacznie spadać bokiem, czy tyłem, zamachy ogona pozwalają mu tak się obrócić, by wylądować bezpiecznie na czterech łapach. Pomocne jest też wyciąganie przednich łapek i podkurczanie tylnych. Powoduje to, że tułów kota skręca się i jeśli wtedy zwierzak jeszcze zamachnie się ogonem, jego ciało robi obrót wokół własnej osi.

zabawki ekologiczne

Dlaczego pokrzywy parzą?

Głównym winowajcą są drobne włoski znajdujące się na powierzchni roślinki. Włoski te zakończone są małymi pęcherzykami wypełnionymi parzącą substancją. Są one tak delikatne, że pękają już przy najlżejszym dotyku. Końce włosków przy tym się ułamują, tworząc ostre zakończenia, więc „trucizna” zostaje wstrzyknięta w naszą skórę jak za sprawą igiełek. Błyskawicznie się rozprzestrzenia, wywołując bąble i zaczerwienienia. Pokrzywa, oczywiście, nie chce zrobić nam krzywdy – to po prostu jej mechanizm obronny. Dzięki parzącym włoskom zwierzęta nie zjadają jej liści, a i ludzie omijają ją wielkim łukiem.

Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?

Wystarczy, że jedna osoba ziewnie, a już za chwilę inni idą w jej ślady. Skąd bierze się ta epidemia? Naukowcy tłumaczą to tym, że ziewanie jest czynnością sygnalizującą nastrój, a dokładnie odprężenie, rozluźnienie (podczas szerokiego otwierania ust rozciągają się mięśnie twarzy, dotlenia organizm, poprawia krążenie krwi). Widząc, że ktoś w naszym otoczeniu rozluźnia się, automatycznie otrzymujemy sygnał, że my też możemy sobie pozwolić na odprężenie, odpuszczenie, przejście ze stanu mobilizacji w stan relaksu.

Kids ABC.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s